Anasayfa » Genel » Kaleli: “Türkiye’yi Karanlığa Boğan Elektrik Kesintisiyle İlgili Neden Kamuoyunu Aydınlatıcı Bir Açıklama Yapılmamaktadır?”

Kaleli: “Türkiye’yi Karanlığa Boğan Elektrik Kesintisiyle İlgili Neden Kamuoyunu Aydınlatıcı Bir Açıklama Yapılmamaktadır?”

  • CHP Bursa Milletvekili ve Parti Meclis Üyesi Sena Kaleli, 31 Mart’ta yaşanan ve tüm Türkiye’yi karanlığa boğan elektrik kesintisiyle ilgili TBMM’de çalışma başlatarak, yaşanan kesintinin; sanayici, üretici, esnaf, KOBİ, hastane, sağlık ve vatandaşa maliyetini Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’a sordu.
  • Sena Kaleli, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın yanıtlaması istemiyle Meclis’e sunduğu soru önergesinde, ülkemizde uygulanan enerji politikalarının çevresel etki, ekolojik denge ve sağlık açısından sürdürülebilirliğini ve elektrik dağıtımı için yapılan özelleştirmeleri de gündeme getirdi.

Bursa,03.04.2015 – CHP Bursa Milletvekili ve Parti Meclis Üyesi Sena Kaleli, geçtiğimiz günlerde yaşanan ve tüm Türkiye’yi karanlığa boğan elektrik kesintisi sonrası, ülkemizde yaşanan enerji politikaları ve elektrik dağıtımı için yapılan özelleştirmeleri gündeme taşıdı.

Sena Kaleli, 31 Mart günü yaşanan elektrik kesintisiyle ilgili henüz kamuoyunu aydınlatıcı bir açıklama yapılmamasına tepki göstererek, yaşanan kesintinin; sanayici, üretici, esnaf, KOBİ, hastane, sağlık ve vatandaşa olan yansımasının detaylı bir şekilde açıklanmasını istedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın yanıtlaması istemiyle Meclis’e soru önergesi sunan Sena Kaleli, ayrıca ülkemizdeki enerji politikalarının çevresel etki, ekolojik denge ve sağlık açısından sürdürülebilirliğini sorgularken, elektrik dağıtım için yapılan özelleştirmelere ilişkin de önemli konulara değindi.

Sena Kaleli’nin, ülke genelinde yaşanan elektrik kesintisi ve ülkemizdeki enerji politikalarıyla ilgili Bakan Yıldız’a yönelttiği soru önergesinde, şu ifadeler yer alıyor:

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıda yazılı sorularımın Anayasa’nın 98 ve TBMM İçtüzüğü’ nün 96. Maddesi gereğince Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner YILDIZ tarafından yazılı olarak yanıtlanması konusunda gereğini arz ederim.

Saygılarımla.

Sena KALELİ

          Bursa Milletvekili

AKP hükümetlerinin izlemiş olduğu enerji politikalarıyla ülkemiz karanlık açmazıyla karşı karşıya bırakılmıştır. 2008’den bu yana TBMM’ye birbiri ardına sevk edilen Elektrik piyasası ile ilgili tasarılar, bu açmazın ve enerji sektöründe yaşanan kaosun en önemli göstergesidir. Ne serbest piyasa ekonomisi ne de kamu eliyle yatırım yapma anlayışına dayanan bu düzenlemeler, adeta bir nema dağıtım düzeni anlayışıyla yaşama geçirilmiştir.

Bu anlayışla yapılan özelleştirmelerin elektrik dağıtım şirketlerince haksız kazanç için fırsata dönüştürüldüğü, elektrik dağıtım şirketlerinin ve özelleştirme uygulamalarının yükümlülüklerinin yeterince denetlenmediği, santrallerin yapıldığı yer seçimlerin yanlış yapıldığı, ÇED sürecinin göz ardı edildiği, kayıp – kaçak, sayaç okuma, iletim hizmet bedeli gibi kalemlerle hukuki boşluktan yararlanılarak suiistimallerin teamül haline getirildiği ve bunların yasal güvenceye kavuşturulması için de sürekli tasarılar hazırlandığı görülmektedir. Bu bağlamda:

  1. Ülkemizde uygulanan enerji politikalarının, çevresel etki, ekolojik denge ve sağlık açısından sürdürülebilirliği var mıdır?
  1. 31 Mart’ta yaşanan ve tüm Türkiye’yi karanlığa boğan elektrik kesintisiyle ilgili neden kamuoyunu aydınlatıcı bir açıklama yapılmamaktadır? Önümüzdeki günlerde de benzer kesintilerin olmaması için gerekli önlemler alınmakta mıdır?
  1. 31 Mart’ta tüm ülkede yaşanan elektrik kesintisinin sanayici, üretici, esnaf, KOBİ, hastane, sağlık ve vatandaşa maliyeti toplam ne kadardır? Sorumluların tespiti halinde bu zararın rücu edilmesi ve zarar görenlere dağıtılması konusunda bir çalışma yapılmakta mıdır?
  1. Elektrik dağıtım için yapılan özelleştirmelerde, dağıtım şirketlerinin uygulama esasları yeterince açık olarak belirtilmekte midir? Belirtilmekteyse kayıp – kaçak, sayaç okuma, iletim hizmeti gibi suistimale ve haksız kazanca yol açan ve vatandaşa yüklenen hukuki boşluklara neden göz yumulmuştur?
  1. Elektrik dağıtım için yapılan özelleştirmelerde nakil hatlarının iyileştirilmesi koşulu var mıdır? Varsa nakil hatlarının iyileştirilmesinden kamu mu yoksa şirketler mi sorumlu tutulmuştur. Bu iyileştirmelerin yapılıp yapılmadığı yeterince denetlenmekte midir?
  1. Elektrik üretim ve dağıtımı konusunda özelleştirmesi yapılan iş ve hizmetlerin başka şirketlere devri söz konusu mudur? Devir konusunda bir yaptırım var mıdır? Hükümet tarafından iyileştiren şartların nedeni yüksek fiyatlı el altı devirler midir?
  1. Bugün sebebi bulunamayan elektrik kesintileri gibi, yapılacak nükleer santrallerde yaşanacak risklerin ve olası kazaların nedeni açıklanamadığında sorumlu kim olacaktır? Hükümet siyasi sorumluluğu üstlenecek midir?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>