Anasayfa » Genel » CHP’li Kaleli’den Başbakan Davutoğlu’na: ” Arınç’ın ‘Ömrüm Vefa Ederse’ Açıklamasında Tehdit Algısı mı Var?”

CHP’li Kaleli’den Başbakan Davutoğlu’na: ” Arınç’ın ‘Ömrüm Vefa Ederse’ Açıklamasında Tehdit Algısı mı Var?”

 

  • CHP Bursa Milletvekili ve Parti Meclis Üyesi Sena Kaleli, son günlerde ülke gündemini meşgul eden, Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek arasındaki karşılıklı suçlama ve iddialara ilişkin soru önergesi hazırlayarak, konuya farklı bir boyut kazandırdı.
  • Kaleli, Başbakan Davutoğlu’nun yanıtlaması istemiyle Meclis’e sunduğu önergede; “Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’e yönelik başta Rüşvet ve Yolsuzlukla Mücadele Yasası olmak üzere, nüfuz suiistimali ve kamu yetkisinin kötüye kullanılması gibi ağır ve somut bulgulara dayanan suçlamaları, AKP’nin parti içi sorunu mudur? Yoksa hükümetinizi ve başta Ankaralılar olmak üzere tüm halkımızı ilgilendiren bir sorun mudur” diye sordu.

Bursa,26.03.2015 – CHP Bursa Milletvekili ve Parti Meclis Üyesi Sena Kaleli, Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek arasında son dönemde patlak vererek, Türk siyasi tarihine geçen karşılıklı suçlama ve iddialara farklı bir boyut getirdi.

Sena Kaleli, son günlerde ülke gündemini meşgul eden tartışmalara ilişkin Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM’ye sunduğu soru önergesinde; “Bülent Arınç’ın açıklamaları arasında geçen “ömrüm vefa ederse” ifadesi, kendisine yönelik bir tehdit algısı olarak değerlendirilmekte midir? Bu yönde bir duyum var mıdır?” diyerek, kamuoyu vicdanı ve hukuk devleti açısından yanıtlanması zorunluluk haline gelen konuyla ilgili, yöneltilen sorulara açıklık getirilmesini istedi.

Sena Kaleli’nin Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek arasında yaşanan tartışmalara ilişkin Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yanıtlanması istemiyle TBMM’ye sunduğu soru önergesinde, şu ifadeler yer alıyor:

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıda yazılı sorularımın Anayasa’nın 98 ve TBMM İçtüzüğünün 96. Maddesi gereğince Başbakan Prof. Dr. Sayın Ahmet DAVUTOĞLU tarafından yazılı olarak yanıtlanması konusunda gereğini arz ederim.

Saygılarımla.

                                                                                                      Sena KALELİ

                                                                                                   Bursa Milletvekili

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek arasında patlak veren ve Türk siyasi tarihine geçen karşılıklı suçlama ve iddialarla ilgili olarak Türk – İş’i ziyaretinizde “konunun parti içinde dile getirilmesi” gerektiği şeklinde bir açıklamanız oldu. Ayrıca “taraflara gereken uyarıları yaptık, bu tartışma artık sonlandırılmıştır” şeklindeki ifadeleriniz de medyada yer aldı. Bu bağlamda aşağıdaki soruların kamuoyu vicdanı ve hukuk devleti açısından yanıtlanması zorunluluk haline dönüşmüştür.

  1. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’e yönelik başta Rüşvet ve Yolsuzlukla Mücadele Yasası olmak üzere, nüfuz suiistimali ve kamu yetkisinin kötüye kullanılması gibi ağır ve somut bulgulara dayanan suçlamaları, AKP’nin parti içi sorunu mudur? Yoksa hükümetinizi ve başta Ankaralılar olmak üzere tüm halkımızı ilgilendiren bir sorun mudur?
  1. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın hem yazılı hem de görsel medyada yer alan 8 Haziran’dan sonra açıklayacağını beyan ettiği Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin icraatlarıyla ilgili 100 başlık konusunda, hükümetinizin bir girişimi olacak mıdır? Bu 100 başlık kanunlara aykırı uygulamalar içeriyorsa bunu saklamak ve bilinen hukuksuzluğu açıklamayarak kişisel sorunun bir parçası olarak değerlendirmek hükümet olma sorumluluğuyla ne kadar bağdaşmaktadır?
  1. Bülent Arınç ile Melih Gökçek arasındaki karşılıklı iddialarla ilgili olarak Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma açılmasına karşın, hükümetinizin bu gereklilikten uzak bir yaklaşım içinde olması ve gerekli teftiş kurullarını harekete geçirmemesi, inceleme ve soruşturma başlatmaması, Ankara Büyükşehir Belediyesi’ndeki uygulamalara sahip çıkıldığı izlenimi doğurmamakta mıdır?
  1. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın iddialarıyla ilgili Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlatmış olduğu soruşturmanın objektif olarak yürütülmesi, delillerin karartılmaması ve maddi gerçeklerin ortaya çıkarılması amacıyla Melih Gökçek’in soruşturmanın selameti açısından geçici olarak görevden uzaklaştırılmasına yönelik bir tasarrufunuz olacak mıdır?
  1. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın sözünü ettiği 100 başlık içinde, 30 Mart 2014 Ankara’da son derece çekişmeli geçen yerel seçim sonuçlarını, nüfuz suiistimali ve kamu görevini kötüye kullanmak suretiyle değiştirmeye yönelik müdahaleler de bulunmakta mıdır?
  1. Bülent Arınç’ın açıklamaları arasında geçen “ömrüm vefa ederse” ifadesi, kendisine yönelik bir tehdit algısı olarak değerlendirilmekte midir? Bu yönde bir duyum var mıdır?

Sena Kaleli

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>