Anasayfa » Genel » “Bu Çağda Kadının Hala Var Olma Savaşı Vermesi İnsanlık Adına Büyük Bir Ayıptır”

“Bu Çağda Kadının Hala Var Olma Savaşı Vermesi İnsanlık Adına Büyük Bir Ayıptır”

  • 8 Mart Dünya Kadınlar Günü sebebiyle bir açıklama yapan CHP Bursa Milletvekili ve Parti Meclis Üyesi Sena Kaleli, “Eşitsizliğe ve ayrımcılığa karşı kadınlar için bir milat olan 8 Mart 1957’nin üzerinden tam 158 yıl geçmiş olmasına rağmen, kadının hala var olma savaşı içinde olması insanlık adına büyük bir ayıptır” dedi.

Bursa,07.03.2015 – 8 Mart Dünya Kadınlar Günü sebebiyle yazılı bir açıklama yapan CHP Bursa Milletvekili ve Parti Meclis Üyesi Sena Kaleli, içerisinde bulunduğumuz 21.yüzyılda, kadınların hala var olma savaşı verdiğine dikkat çekerek, bu durumun insanlık adına büyük bir ayıp olduğunu vurguladı.

“Eşitsizliğe ve ayrımcılığa karşı kadınlar için bir milat olan 8 Mart 1957’nin üzerinden tam 158 yıl geçmiş olmasına rağmen, kadının hala var olma savaşı içinde olması insanlık adına büyük bir ayıptır” diyen Kaleli, Türkiye’de kadına yönelik şiddetin her geçen arttığını belirterek, “Tüm engellere rağmen çözüm kadınlardadır” mesajını verdi.

Sena Kaleli’nin, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ile ilgili açıklamasında, şu ifadeler yer alıyor:

 “21. yüzyıl her açıdan büyük dönüşümlere sahne olmasına karşın, kadına dair sorunlar geçmişten bugüne azalacağına artmış, tüm dünyada toplumsal bir sorun haline gelmiştir. Kadının ekonomik ve sosyal yaşamdan uzaklaştırılması, toplum, töre ve gelenek haline getirilmiş bakış açısıyla muhafazakârlaştırılmaya çalışılması da sorunu derinleştirmektedir.

 Bunun en somut örneği ise ülkemizdir. Türkiye’de kadına yönelik şiddet her geçen gün artmaktadır. Ülkemizde son bir yıl içinde kadınların yaşam haklarına yönelik ihlallere bakıldığında şiddet, tecavüz, taciz nedenleriyle öldürülen ve intihar ederek yaşamına son veren toplam kadın sayısı 335’tir. Bu olaylardan yaralı olarak kurtulanların sayısı ise 789’dur.

 Bugün itibarıyla ülkemizde kadınlar yok sayılmaya, ikincilleştirilmeye, sendikasız, sigortasız çalıştırılmaya, esnek ve ucuz işgücü olarak sömürülmeye devam edilmekte, ayrımcılığa uğramaktadır. Bu zemini ise “kendi insani değerlerini unutan, hafife alan, görmezden gelerek başkalarını suçlayan ya da sorumluluklarını ilahi alana devredenler” yaratmaktadır.

Egemen anlayışın özellikle baskılamaya çalıştığı özgürlük, farkındalık, toplumsal cinsiyet eşitliği gibi kavramların unutturulmaya çalışılması kadının varlığını ve var olmasını engelleyemez. Sorgulayan, düşünen, hakkını arayan, talep eden kadın, bütün dünyanın ortak değeri olan barış, eşitlik, emek ve özgürlük mücadelesinin de en önemli anahtarıdır. Bunun için sadece kağıt üzerinde kalan yasal düzenlemeler yetmemektedir. Asıl yapılması gereken çağdaş eğitimle insanların bilinçlendirilmesi, vicdanların da insani değerler açısından yeniden inşa ve imar edilmesidir.

Tüm engellere rağmen çözüm kadınlardadır.

???????????

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>