Anasayfa » Genel » Sena Kaleli: “Uludağ’da Yaşanan Ölümlü Kazalarla İlgili Soruşturma Başlatıldı mı?”

Sena Kaleli: “Uludağ’da Yaşanan Ölümlü Kazalarla İlgili Soruşturma Başlatıldı mı?”

 

 • CHP Bursa Milletvekili ve Parti Meclis Üyesi Sena Kaleli, Ülkemizde kış turizminin gözde merkezi olan Uludağ’da 25 ve 27 Ocak tarihlerinde iki gün arayla meydana gelen ölümlü kazaları Meclis gündemine taşıdı.

 

 • Sena Kaleli, 25 ve 27 Ocak tarihlerinde Uludağ’da Elif Uymuşlar ile Necla Aladağ’ın yaşamlarını yitirmeleriyle sonuçlanan kazalarla ilgili TBMM’de çalışma başlatarak, Uludağ’da meydana gelen bu kazaların nelerden kaynaklandığının açıklanmasını isterken, yaşanan bu olumsuzlukların tekrarlanmaması adına da, Uludağ’da ne gibi önlem alındığını, Başbakan Ahmet Davutoğlu’na sordu.

 

Bursa, 07.02.2015 –  CHP Bursa Milletvekili ve Parti Meclis Üyesi Sena Kaleli, geçtiğimiz günlerde ülkemizde kış turizminin gözde merkezi konumundaki Uludağ’da, iki gün arayla meydana gelen ölümlü kazalara ilişkin Meclis’te çalışma başlattı.

Sena Kaleli, Sömestr tatili için Uludağ’a gelen 8 yaşındaki Elif Uymuşlar ile 49 yaşındaki Necla Aladağ’ın, yaşamlarını yitirmeleriyle sonuçlanan kazaları TBMM gündeme getirirken, Uludağ’da sık sık meydana gelen ve can ve mal kaybına yol açan bu kazaların sebeplerinin açıklanmasını istedi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Orman Bakanlığı, Milli Parklar Genel Müdürlüğü ve Karayolları Genel Müdürlüğü arasında, yetki kargaşasının yaşandığı Uludağ’a ilişkin soru önergesi hazırlayan Kaleli, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yanıtlaması istemiyle hazırladığı önergeyi Meclis’e sundu.

Sena Kaleli’nin Uludağ’da yaşanan kazalarla ilgili TBMM’ye sunduğu soru önergesinde, şu ifadeler yer alıyor:

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıda yazılı sorularımın Anayasa’nın 98 ve TBMM İçtüzüğü’nün 96. Maddesi gereğince Başbakan Sayın Ahmet DAVUTOĞLU tarafından yazılı olarak yanıtlanması konusunda gereğini arz ederim.

Saygılarımla.

                                                                                                     Sena KALELİ

                                                                                                                        Bursa Milletvekili

 

 

Ülkemizde kış turizminin gözde merkezi olan Uludağ’da 25 ve 27 Ocak tarihlerinde iki gün arayla meydana gelen ölümlü kazalar, kayak merkezlerindeki güvenlik ve önlemleri tekrar kamuoyunun gündemine taşımıştır.

Sömestr tatili için Uludağ’a gelen 8 yaşındaki Elif Uymuşlar, kızakla kayarken dengesini kaybedip dere yatağına düşmüş ve tüm çabalara karşın yaşamını yitirmiştir.  49 yaşındaki Necla Aladağ ise Uludağ’da buzlu yolda kayan aracın çarpması sonucu ağır yaralanmış, ancak kurtarılamamıştır. Bu durum bölgeyi olumsuz etkilediği gibi kayak merkezlerinin de sorgulanmasını doğurmaktadır. Oysa gelişmiş ülkelerdeki tüm kayak merkezlerinde Kar sporları (kızak, kayak kros, kayakla atlama, snowboard, snowtubing, kara motoru turları) için özel alanlar oluşturulduğu gibi, ilk kez öğrenenler için de ayrı bir pist ve liftler düzenlenir. Bütün bunların yanı sıra Uludağ’da, Bursa Büyükşehir Belediyesi, Orman Bakanlığı, Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Karayolları Genel Müdürlüğü arasında yetki kargaşası da yaşanmaktadır. Bu bağlamda;

 1. Başta Uludağ olmak üzere ülkemizde bulunan kayak merkezlerindeki kayak alanlarının düzenlenmesi, pist ve parkurların belirlenmesi ve bu alanlardaki güvenlik tedbirlerinin alınmasında yetki ve sorumluluk hangi kurum ve kuruluşlara aittir?
 1. Ülkemizdeki kayak merkezleri uluslararası standartlara uygun mudur? Kayak merkezlerimizin hangilerinde kızak, kayak kros, ski, kayakla atlama ve snowboard sporlarına yeni başlayacaklar için ayrı ayrı pist ve düzenlemeler mevcuttur? Bu konuda bakanlık olarak bir çalışmanız var mıdır?
 1. 25 ve 27 Ocak tarihlerinde Uludağ’da Elif Uymuşlar ile Necla Aladağ’ın yaşamlarını yitirmeleriyle sonuçlanan kazalarla ilgili soruşturma başlatılmış mıdır? Bu pistlerde güvenlik ve sağlık sistemi nasıl işlemektedir?
 1. Uludağ’a giden yolda yayaların yürüyebileceği ölçüde kaldırım bulunmakta mıdır? Karayolları Genel Müdürlüğü’nün kaldırım inşaatına izin vermediği iddiaları doğru mudur?
 1. Uludağ’da sık sık meydana gelen ve can ve mal kaybına yol açan kazaların neden ya da nelerden kaynaklandığıyla ilgili diğer kurumlarla işbirliği çerçevesinde bir çalışma başlatılmış mıdır?
 1. Uludağ’da meydana gelebilecek olumsuzluklarla ilgili güvenlik, arama ve kurtarma faaliyetleri için ekip ve donanım yeterli midir? Bölgede bulunan Jandarma ekipleri bu konuda gerekli eğitime sahip midir?
 1. Uludağ’da otellere ait pist işaretleri, teleski ve telesiyejler ile aydınlatmaların kontrolleri, periyodik bakımları ve denetimleri yapılmakta mıdır? Bu konuda hangi kurum ve kuruluşlar sorumludur?
 1. Halen Orman ve Su İşleri, Kültür ve Turizm, Gençlik ve Spor Bakanlıkları, Belediyeler ve Karayolları müdürlüklerinin yetkili kılındığı kayak merkezleriyle ilgili, ulaşımdan kayak pistlerine kadar tüm düzenleme ve denetim faaliyetlerin tek bir kurumda toplanması ve yetki kargaşası yaşanmaması konusunda bir çalışma başlatılacak mıdır?
 1. 9. 10.12.2014 tarihinde Uludağ’da düzenlenen Uludağ Milli Parkı Koordinasyon Kurulu toplantısında 36 maddelik karar alınmıştır. Aradan geçen süre içinde bu maddelerden hangisine işlerlik kazandırılmıştır?
 1. Ölümlü kazaları takiben ruhsatlı ruhsatsız tüm işletmelere genelge gönderilmesi kaybedilen canları geri getirmeyeceği gibi önlem alınmadığı takdirde kaybedileceği aşikâr olan yaşamlar konusunda yeterince caydırıcı olacak mıdır?
 1. Hafta sonları ve sömestr tatilinde kim olduğu belli olmayan onlarca otobüsle düzenlenen sözde turların pistlerde yarattığı kirlilik ile yaya ve piknikçiler için bir çözüm düşünülmekte midir?
 1. 2009 yılında dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verilen Uludağ’ı “Türkiye’nin Davos’u” yapma sözü geçerliliğini korumakta mıdır? Aradan altı yıl geçmesine karşın bu konuda hangi adımlar atılmıştır?

Sena Kaleli

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>