Anasayfa » Genel » Sena Kaleli: “Bursa’da, Depreme Karşı Ne Gibi Hazırlıklar Yapılıyor?”

Sena Kaleli: “Bursa’da, Depreme Karşı Ne Gibi Hazırlıklar Yapılıyor?”

  • CHP Bursa Milletvekili ve Parti Meclis Üyesi Sena Kaleli, birinci derece deprem kuşağında bulunan Bursa’da, depreme karşı yapılan hazırlıkların hangi aşamada olduğunun açıklanmasını isterken, bu doğal afete karşı, Bursa’nın tüm ilçelerinde, acil önlem alınması gerektiğini Meclis gündemine getirdi.
  • Bursa’nın Mustafakemalpaşa İlçesi’ne bağlı Uğurlupınar Köyü’nde meydana gelen 4,5 şiddetindeki deprem, gündemdeki tazeliğini korurken, CHP Bursa Milletvekili ve Parti Meclis Üyesi Sena Kaleli, Bursa’daki deprem gerçeği üzerine Meclis’te çalışma başlattı.

Bursa, 23.01.2015 –  CHP Bursa Milletvekili ve Parti Meclis Üyesi Sena Kaleli, Bursa’nın Mustafakemalpaşa ilçesine bağlı Uğurlupınar Köyü’nde meydana gelen 4,5 büyüklüğündeki deprem sonrası, Bursa’nın depreme karşı ne kadar hazırlıklı olduğu konusunu gündeme getirdi.

Coğrafi konumu sebebiyle 1.derecede deprem kulağında yer alan Bursa’nın, depreme hazırlıklı olmasının, hem can kaybını önleme, hem de ülke ekonomisine katkı açısından büyük önem taşıdığını anımsatan Kaleli, olası deprem yaşanma ihtimallerine karşın, kentte ne gibi önlemler alındığı konusunda Meclis’te çalışma başlattı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’ye, “Birinci derece deprem kuşağında bulunan Bursa’da fay hatlarındaki hareketliliğin ölçülmesi, sel ve heyelana maruz bölgeler gibi afet riskinin yüksek olduğu alanların tespit edilmesi ve bu tespitlere göre gerekli uygulamaların yapılması bağlamında hangi çalışmalar yapılmaktadır?” diye soran Kaleli, konu ile ilgili hazırladığı soru önergesini TBMM’ye sundu.

Ülkemizdeki deprem gerçeğini ön plana çıkaran Kaleli’nin, Bursa’da depreme karşı yapılan hazırlıkların açıklanması konusunda, Meclis’e sunduğu soru önergesinde, şu ifadeler yer alıyor:

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıda yazılı sorularımın Anayasa’nın 98 ve TBMM İçtüzüğü’ nün 96. Maddesi gereğince Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın İdris GÜLLÜCE tarafından yazılı olarak yanıtlanması konusunda gereğini arz ederim.

Saygılarımla.

                                                                                                     Sena KALELİ

                                                                                                                        Bursa Milletvekili

Ülkemizin yüzölçümün yüzde 92’sinin, nüfusunun ise yüzde 95’inin deprem tehlikesi altında olduğu gerçeğine karşın, gerekli önlemlerin alınmaması nedeniyle en küçük sarsıntılarda bile can kayıpları yaşanmakta, oluşan hasarlarla maddi ve manevi mağduriyetler yaşanmaktadır. Hem nüfusu hem de sanayi tesisleriyle yalnızca Marmara Bölgesi’nin değil, ülkemizin de en önemli şehirlerinden biri olan Bursa da 1. derece deprem kuşağında yer alan, ilçeleri dahil afet açısından acil önlem alınması gereken bir konumdadır.

Bursa ve çevresi, Kuzey Anadolu Fay’ının batıdaki uzantısında bulunan iki kolunun şekillendirdiği bir bölgedir. Uludağ’ın eteklerinde geçen bu fayın dışında, Marmara Denizi içinden ve Mudanya önlerinden geçtiği düşünülen İznik Fayı da, Bursa’da olası bir deprem riskini arttırmaktadır. Yeni keşfedilen ve 30 kilometrelik alanda Görükle taraflarını kapsayan yamulma da, bu görüşü desteklemektedir.

Nitekim 23 Ocak’ta Mustafakemalpaşa merkezli gerçekleşen 4,5 şiddetindeki deprem de bu tespiti doğrulamakta adeta bir uyarı niteliği taşımaktadır. Bütün bu veriler ışığında Bursa’nın depreme hazırlıklı olması hem can kaybını önleme hem de ülke ekonomisine katkı açısından büyük önem taşımaktadır.

Bu bağlamda;

  1. 17 Ağustos 1999 Gölcük ve sonraki yıllarda Marmara Denizi’nde meydana gelen deprem ve sarsıntıların yarattığı hasarlarla ilgili Bursa ve ilçelerinde meydana gelecek olası bir depreme hazırlık çerçevesinde neler yapılmıştır? Bursa olası bir depreme hazırlıklıdır demek mümkün müdür?
  1. Bursa ve çevresinde depreme karşı hazırlıklı olmak amacıyla kamu binaları, hastaneler ve okullar dâhil toplu yaşam alanlarında bir tarama yapılmış mıdır? Bu çerçevede güçlendirme çalışmaları tamamlanmış mıdır?
  1. Birinci derece deprem kuşağında bulunan Bursa’da fay hatlarındaki hareketliliğin ölçülmesi, sel ve heyelana maruz bölgeler gibi afet riskinin yüksek olduğu alanların tespit edilmesi ve bu tespitlere göre gerekli uygulamaların yapılması bağlamında hangi çalışmalar yapılmaktadır?
  1. Depreme karşı öncelikli çözüm yollarından biri olan kentsel dönüşüm konusunda Bursa’da tamamlanan ve halen sürdürülen çalışmalar nelerdir? Doğanbey’de 13 kat müsaadeye rağmen 23 katlı gökdelenlerin dikilmesinin olası bir deprem açısından yaratacağı riskler hesaplanmış mıdır?
  1. Ülkemizde deprem tehdidine karşı zarar azaltıcı en önemli unsurlardan biri olan yapı üretim ve denetim sistemi, her yönüyle bütünlüklü ve güvenli denetim süreçlerini de kapsayacak şekilde uygulanmakta mıdır? Yapı üretim ve denetim sistemi kapsamında Bursa’da hangi çalışmalar yapılmaktadır?

Sena_Kaleli

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>