Anasayfa » Genel » 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü – Açıklama

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü – Açıklama

Değerli Basın Mensupları,

Ülkemiz, dünyadaki basın özgürlüğü sıralamasında her geçen gün gerilemeye devam ederken, ne yazık ki halkın haber alma özgürlüğünün engellendiği, tarafsız habercilik anlayışına darbe vurulduğu, özgür fikirlerin hiçe sayıldığı bir dönemle karşı karşıyayız.

Her türlü baskılara ve olumsuz şartlara rağmen, “gazetecilik” gerekliliklerini yerine getirmek için yoğun gayret gösteren basın emekçileri, en doğru ve tarafsız haberleri, en hızlı şekilde halka ulaştırabilmek için yaşadıkları zorluklara göğüs germeye devam ederken; örgütlenme hakkından yoksun, sürekli sansüre ve tehditlere maruz kalarak da, mesleğini icra etme noktasında, son derece güç koşullarla mücadele etmek zorunda kalıyor.

Şu asla unutulmamalıdır ki, gazeteciler de birer insandır… Tüm dünyada gazeteciler, fikirleri nedeniyle asla öldürülmemeli, özgürce düşüncelerini yazabilmelidir. İnsanın özgürlüğünün, fikirlerinin, ülkemizde ve dünyada siyasi kutuplarca engellenmesi, güçlüden yana olmayanların da hapis, gözaltı ve sürekli tehditlere maruz kalması, halka doğru bilgiyi ulaştırma girişiminin önüne geçilmesi, 21. yüzyıl dünyasında, birer utanç kaynağıdır.

İnsanın en temel haklarından biri olan haber alma özgürlüğünün, egemen güçlerce engellenmediği, basının gazetecilik ilkeleri ve değerleri doğrultusunda, mesleğini en iyi koşullarda icra edebilmesi ve “olması gerektiği gibi” bağımsız ve özgür koşullarda çalışabilmeleri ümidiyle, bu saygın mesleğin güzide temsilcilerine, en kalbi saygı ve sevgilerimi sunuyorum.

Sena Kaleli

CHP Bursa Milletvekili ve Parti Meclis Üyesi

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>