Anasayfa » Genel » Bursa’daki Hava Kirliliği Meclis Gündeminde

Bursa’daki Hava Kirliliği Meclis Gündeminde

  • CHP Bursa Milletvekili ve Parti Meclis Üyesi Sena Kaleli, 22 – 24 Aralık tarihlerinde yapılan ölçümler doğrultusunda, Bursa’daki hava kirliliği oranının, Dünya Sağlık Örgütü’nün önerdiği günlük sınırın 17 katına kadar çıkarak, insan sağlığını tehdit ederek boyuta ulaşmasına sessiz kalmadı.

 

  • Kaleli, doğayı hiçe sayan ve çevreyi gözetmeyen sanayileşmenin yanı sıra, göçten kaynaklanan çarpık kentleşme sonucu oluşan Bursa’daki hava kirliliğini TBMM’ye taşıdı.

Bursa, 28.12.2014 –  Dünya Sağlık Örgütü’nün raporuna göre, son zamanlarda Türkiye’nin farklı yerlerinden alınan ölçümler de, hava kirliliğinin tehlikeli boyutlara ulaştığı göze çarparken, bu kirlilikten Bursa’nın da nasibini alması üzerine, CHP Bursa Milletvekili ve Parti Meclis Üyesi Sena Kaleli harekete geçti.

Kaleli, 22 – 24 Aralık tarihlerinde yapılan ölçümlere göre, Bursa da hava kirliliği oranının, Dünya Sağlık Örgütü’nün önerdiği günlük sınırların 17 katına kadar çıkarak, insan sağlığını tehdit eder boyutlara ulaşması üzerine, konuyu gündeme taşıdı.

Geçen sene yapılan ölçümlerde de, de kirliliğe bağlı olarak hava içindeki partiküler madde açısından Bursa’nın, İstanbul ve Dilovası’ndan sonra 3. sırada yer aldığına dikkat çeken Sena Kaleli, Bursa’daki hava kirliliğinin nedenlerinin ve çözümlerinin açıklanması istemiyle, Meclis’e soru önergesi sundu.

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce tarafından yazılı olarak yanıtlanması istemiyle, Sena Kaleli’nin TBMM’ye sunduğu soru önergesinde, şu ifadeler yer alıyor:

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

Aşağıda yazılı sorularımın Anayasa’nın 98 ve TBMM İçtüzüğü’nün 96. Maddesi gereğince Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın İdris GÜLLÜCE tarafından yazılı olarak yanıtlanması konusunda gereğini arz ederim.

Saygılarımla.

                                                                                                      Sena KALELİ

                                                                                                   Bursa Milletvekili

Dünya Sağlık Örgütü’nün raporuna göre Türkiye’nin neredeyse tamamı zehir solumaktadır. Son zamanlarda Türkiye’nin farklı yerlerinden alınan ölçümler de, hava kirliliğinin tehlikeli boyutlara ulaştığını göstermektedir. Bu doğrultuda 22 – 24 Aralık tarihlerinde yapılan ölçümlere göre Bursa da hava kirliliği, Dünya Sağlık Örgütü’nün önerdiği günlük sınırların 17 katına kadar çıkmış ve insan sağlığını tehdit eder boyutlara ulaşmıştır.

Doğayı hiçe sayan ve çevreyi gözetmeyen sanayileşmenin yanı sıra göçten kaynaklanan çarpık kentleşme sonucu oluşan hava kirliliği, Bursa’nın kaderi olmuştur. Nitekim geçen sene yapılan ölçümlerde de kirliliğe bağlı olarak hava içindeki partiküler madde açısından Bursa, İstanbul ve Dilovası’ndan sonra 3. sırada çıkmıştır. Bu bağlamda;

  1. Bursa’da hava kirliliğinin tespiti doğrultusunda düzenli ve yeterli ölçümler yapılmakta mıdır? Ölçümlerin sonuçları kamuoyuyla paylaşılmakta mıdır?
  2. Son 10 yılın denetim raporlarına göre Bursa’da hava kirliliği değerlerinin yıllara göre değişimi nasıldır?
  3. Bursa’da hava kirliliği oranlarına göre ilçeler nasıl sıralanmaktadır? Bu kirliliğin insan sağlığına yönelik etkilerini azaltmak konusunda hangi önlemler alınmaktadır?
  4. Bursa’daki hava kirliliğinin nedenleri ve çözümü konusunda ölçümler dışında bakanlığınızca geniş kapsamlı bir araştırma yapılmakta mıdır? Hava kirliliğini önleme adına hangi adımlar atılmaktadır?
  5. Hava kirliliğine yol açan uygulamalar nedeniyle bugüne kadar hangi denetimler yapılmış ve hangi yaptırımlar uygulanmıştır?
  6. Bakanlığınıza bağlı il müdürlüğünce geçen yıl açıklanan “Temiz Hava Eylem Planı” doğrultusunda bugüne kadar hangi adımlar atılmış, hangi projeler yaşama geçirilmiştir?
  7. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün de açıkladığı gibi, Bursa’nın 1. Derece kirli il statüsünde değerlendirilmesi ve bu doğrultuda acil çözümler geliştirilmesi konusunda bakanlığınızca neler yapılması düşünülmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>